Sari la conținut

Asociația Transformarea prin Formare

"Transformă-ți viața prin formare!"

Invitație înscriere în Asociația Transformarea prin Formare

Pentru experiențe frumoase, dezvoltare profesională și personală, punctaj în evaluarea anuală și alte beneficii, vă invităm să vă alăturați celorlalte cadre didactice înscrise în asociația noastră! Vă oferim workshopuri cu teme pline de conținut, adeverințe de membru, certificate. Și relaxarea de care aveți nevoie după orele de program! Totul calitativ și interactiv. 90 lei/an

Înscrieri pe mail: contact@set.edu.eu

De la nevoile clienților la idee, de la o microîntreprindere la o asociație. Și nu orice fel, ci una cu activitate similară sau complementară cu activitatea din ultimii ani: formarea continuă, formarea profesională și personală. Dar și dorința de a putea împărți mai mult din ceea ce acumulăm cu alții care sunt la început de drum în viață, la început de formare și care vor să își schimbe viața, să nu rămână în ignoranță și neputință educațională.

Toți ne dorim să avem un sistem educațional și de sănătate care să ne permită accesul la carte, la tratament, dar, dacă fiecare nu facem ceva mai mult în a ne schimba, nu putem să credem că „sistemul” se va schimba singur. Dacă nu ne adaptăm actualei piețe a muncii, dacă nu schimbăm ceva în ceea ce facem sau nu facem, nu avem nicio șansă să ne fie mai bine. Pentru mulți dintre copii accesul la carte și la educație e minimal și, uneori, imposibil. Ne-am propus să creăm această Asociație, „Transformarea prin formare”, prin care tot mai multe persoane să acceseze cursuri, să își acopere propria necesitate și să poată schimba ceva în propria formare profesională. Cu condiția ca fiecare să conștientizeze nevoia de formare, să vrea. În plus, din banii strânși să putem oferi acces la carte și unor copii care și-ar dori să aibă acces la ea, dar care nu au această șansă. 

Dacă ești pregătit de mic să te formezi, să citești, vei ști că aceasta e varianta. Suntem un popor care am dat genii, care am clădit o cultură, dar care acum se afundă în ignoranță, în facil. Orice i-ar spune mama acasă, copilul vede în educatoarea lui, în învățătoarea lui, cea mai importantă persoană. Ce-i spun ele, e litera de lege. „Cei șapte ani de acasă” nu mai sunt valabili de foarte mult timp. Copiii merg la creșă, la grădiniță, se formează acolo. În plus, părinții sunt ocupați și uită că familia e cea mai importantă în viață, uită să îi întrebe ce au făcut la grădi, la școală, unii îi trimit cu bonele la serbare, alții nu-i trimit deloc la școală. Puțini înțeleg că părinții și cadrele didactice trebuie să facă echipă, să comunice și să fie orientate ca un tot unitar către copii/elevi, nu individual, nu deloc.