
Dintre stele, spre pământ,
O lumină încet coboară.
Strălucește blând și sfânt
Și ne aduce aminte, iară:
Domnul nostru s-a născut
Pentru noi, în lumea noastră,
Să ne ierte doar a vrut.
N-a-ncetat să ne iubească.
Noaptea sfântă de Crăciun
Ne învață că iubirea
Este tot ce-avem mai bun,
Ea ne-a fost mereu menirea.
Sufletul se încălzește
De căldura minunată
Ce trimis de sus este
Fiecăruia, curată.
Griji și gânduri de nebine,
Tristețe și suferință,
Toate le-alungăm din minte
Și ne punem o dorință
Și-o încredințăm luminii
Și sperăm s-o împlinească.
Iar în vremea care vine
Vrem ce-i bun să înflorească
Steaua mai presus de stele
Ce argintul și-l revarsă
Strălucește cu putere,
Luminează calea noastră.