Sari la conținut
← Înapoi la Noutăți

Există un final al educației? De ce învățăm toată viața

De Echipa SET · 4 august 2019

Există un final al educației? De ce învățăm toată viața

Prea multă autosuficiență, prea des întâlnită... Citim în copilărie, în tinerețe, depășim un examen, finalizăm o școală, dar e suficient? Educația, dezvoltarea noastră personală și profesională ar trebui să continue. De ce nu conștientizăm? Cum să avem pretenții la copii dacă noi nu facem nimic în plus? Nu acceptăm că totul e în schimbare și dacă nu ne adaptăm, suntem depășiți, indiferent ce profesie avem și ce am învățat la școlile de bază? Să auzi "și ce, dacă nu învăț, ce o să pățesc?! Mai am câțiva ani și mă pensionez!" - dintr-un domeniu unde educația ar trebui să fie primordială... Sau "au am fost la facultate, ce nevoie mai am sa invăț?!"

Articole similare