Sari la conținut
← Înapoi la Noutăți

O floare și o urare la început de primăvară

De Echipa SET · 28 februarie 2018

O floare și o urare la început de primăvară

Mărțișorul ar trebui să simbolizeze triumful primăverii asupra iernii :) În acest an, ca niciodată, sau poate după foarte mulți ani, iarna a învins pentru moment.

Mâine putem să ne bucurăm de prima zi de primăvară, indiferent de temperaturile reale de afară, și putem să ne demonstrăm primăvara din sufletele noastre și să respectăm câteva tradiții, mai mult sau mai puțin cunoscute. Un mărțișor cu fir alb - roșu, o floare, un sărut?

Una din poveștile mărțișorului spune că Soarele a luat chipul unei preafrumoase fete și a coborât pe Pământ. Dar, ca întotdeauna, apare și răul, frustratul, adică Zmeul, și o fură pe fată. Natura ține cu cei buni și toate păsărelele încep să cânte și să anunțe dispariția Soarelui. Lumea se necăjește și se îngrijorează, dar apare un tânăr curajos și pornește în căutarea Soarelui. Se luptă cu Zmeul, îl învinge și eliberează fata cea frumoasă, care se transformă, la loc, în Soare și se întoarce pe cer, luminând întreaga planetă. Astfel, a venit primăvara și oamenii au redevenit veseli. Dar ei au uitat de tânărul cel curajos și nu s-au interesat de starea și viața lui. Învinsese Zmeul, dar rămăsese rănit grav în zăpadă, sângele i s-a scurs în zăpada cea albă, iar în locul acela, după topirea zăpezii, au apărut ghioceii. Chiar și târziu, oamenii și-au dat seama că nu l-au susținut pe tânărul cel viteaz și au început să-i cinstească memoria, împletind două fire de mătase: unul alb și unul roșu. Curajul și sângele tânărului plus ghiocelul, primul vestitor al primăverii.

Mai sunt și alte mituri, toate frumoase. L-am ales pe acesta, așteptăm și noi primăvara, tânărul care să ne salveze (sau mai bine să facem fiecare câte ceva ca să ne salvăm, dar fără să uităm de ceilalți?), să nu așteptăm să moară nimeni ca să ne trezim din amorțire și să ne bucurăm de tot ceea ce e frumos în jurul nostru.

O primăvară frumoasă și realizări pe măsura muncii și formării fiecăruia!

Nu ne naștem educați, dar putem face tot posibilul să ne educăm continuu.

Articole similare