
de Giorgiana BITERE
Scrierile vechi ne spun
Că în noaptea de Crăciun
S-a născut, suflet curat,
Al iubirii împărat.
Într-o iesle,-n sărăcie
S-a născut ca să ne fie
Stea și călăuză vie
De atunci până-n vecie
Născut om dintr-o Fecioară
Condamnat de om să moară.
Sacrificiu-a-mbrățișat,
Prin el pe om l-a salvat.
În lumea grea și pierdută
A venit să ne aducă
Și iertare, și lumină,
Şi iubire nesfârşită.
Spirit pur, înalt, anume
Pentru noi venit în lume
Viața-n veci să dăruiască,
Lumea să o mântuiască.
Steaua magii au văzut
Și-au știut că s-a născut
Împăratul de lumină
Cel care urma să vină
Cum proorocii toți au spus
Domnul a venit de sus,
Dintr-o ne-nțeleasă lume,
Domn al sufletelor bune
Domnul vieții s-a născut
Pentru-a fi nou început.
Început curat și bun
Se-naşte-n noaptea de Crăciun
TEL: +40 755 159 959
13 Septembrie 103, București