
Azi se dau rezultatele la bac, la capacitate și se tot vorbește despre aceste evaluări și despre ce note mici se obțin, sau ce tineri slab pregătiți avem. Se fac multe comparații cu generațiile trecute, se dă vina pe părinți, pe gadgeturi, pe copii.
Ne e mai ușor să aruncăm cu piatra sau să arătăm cu degetul, în loc să vedem întâi părțile bune și ce știu în plus acești tineri față de ceea ce știm noi și generațiile deja trecute printr-un sistem educațional. Nu știm să scriem corect românește, nu ne informăm, trăim într-o programă învechită, dar nu ne schimbăm pe noi, e mai simplu să-i criticăm pe alții.
Au mulți pretenția ca elevii și studenții să memoreze pagini întregi, în loc să îi învețe să gândească și să le îmbine teoria cu multe aplicații practice. Cred că sunt elevii neinteresați și nu vor să învețe, dar nu se întreabă ce metode pot aplica pentru a-i atrage și a face o temă mai interesantă, mai interactivă. Dacă văd că de la câteva luni la 20 ani le plac copiilor gadgeturile, dar ei, ca adulți, nu prea știu ce sunt acelea sau nu știu să le folosească, deja le consideră inamice, în loc să le devină prieteni și să încerce să le ia în ajutorul formării, nu să le interzică. Copiii sunt din ce în ce mai inteligenți și mai dotați intelectual, dar au nevoie să li se dezvolte această inteligență, inclusiv cea emoțională. Nu știm ce e cu noua tehnologie, întrebăm, nu știm ce e inteligența emoțională, învățăm! Dar nu judecăm noile generații sau pe cei care știu să fie în rând cu noile metode de învățare și de aplicare a cunoștințelor, competențelor și abilităților.
Vremurile în care trebuia să credem și să nu cercetăm au trecut, copiii, care mai ieri au dat examene, sau cei de azi, știu și au alte perspective asupra vieții. Nu mai vor să asimileze multă teorie fără rost, nu mai vor să trăiască în tipare, nu vor să fie puși la colț și nici bătuți, pentru că nu învață cum au fost unii învățați să învețe. Vor să fie încurajați să facă ceea ce le place, să fie respectați și motivați.
Luăm de bun ceea ce spun și sau scriu alții, nu ne informăm, nu verificăm, diseminăm fără noimă, îi obligăm și pe copii să zică și să facă cum vrem noi. Nu ne uităm în oglindă, nu-i învățăm nici pe ei să se uite în oglindă și să își verifice cunoștințele și comportamentul.
Avem copii frumoși și inteligenți. Să îi învățăm să devină deștepți și să îi lăsăm să se dezvolte!