Giorgio Armani spunea că „diferența dintre stil și modă este calitatea”. Parafrazându-l, fără să fiu vreo specialistă în modă, dar având o bună experiență în formare, spun că diferența între cursuri și cursuri este calitatea. Așa cum măsura succesului se regăsește în feedbackuri și în rezultatele obținute. Și pentru că ne susținem afirmațiile prin fapte, vă oferim DEMO pentru orice grup potențial format.
De la fiecare dintre experiențele mele profesionale am învățat ceva: am învățat să învăț lucruri pe care nu le învățasem la școală, am învățat să ascult când oamenii își doreau să fie ascultați, am învățat să tac când aș fi simțit nevoia să răspund, am învățat să mă prefac că sunt bine când nu eram deloc bine, am învățat că nu trebuie să aștept să mă ajute alții, ci să găsesc singură soluții, am învățat nu doar să respect oamenii cu care lucrez, ci să le și arăt acest lucru, am învățat că respectul față de om și sufletul lui contează mai mult decât o punguță cu doi bani, am învățat că nu are rost să rămân în locuri unde nu sunt dorită, chiar dacă am construit fundația și etajele acelui loc, am învățat că nu ar trebui să plâng după sau din cauza unor oameni fără valoare pentru că și alții văd că aceștia nu au valoare, am învățat că cei cu care pornești la un drum pot fi doar bariere în calea drumului tău, am învățat să respect alegerile oamenilor, chiar dacă ele mă afectează pe mine, am învățat că nu e bine să fiu „maica Thereza” pentru că sunt luată de proastă și oamenii se pot folosi de mine … Am învățat toate acestea și multe altele, dar am rămas optimistă și încrezătoare în oameni, pentru că nu toți sunt la fel, pentru că așa cum eu am ajutat oameni și alți oameni m-au ajutat pe mine și am rămas încrezătoare că nu toți oamenii îmi vor răsturna valorile și universul, că nu „mor caii când vor câinii”. Am înțeles că ideea filmului „Eileen” poate deveni și realitate și că orice e posibil în țara noastră. Dar pentru aceste motive și pentru multe altele sunt mândră de rezultatele avute, de copilul meu, de oamenii cu care am făcut echipă de-a lungul dezvoltării mele profesionale, de feedbackurile primite, de recomandările primite, de florile primite, de alegerea lor față de valorile noastre comune.
Așa cum iubirea nu este iubire dacă simți nevoia să o păzești sau să o controlezi, așa și cu oamenii din echipe: sunt în echipa ta dacă au valori comune. Nu putem realiza nimic singuri. Nu putem iubi de unul singur, nu putem avea rezultate singur. Vă aștept în echipa mea, ca parteneri, cu idei și cu feedbackuri constructive, care să ne aducă rezultate tuturor! Din respect față de munca intelectuală și din respect față de inteligența fiecăruia, vă propun un management participativ, în urma căruia rezultatele să fie pe măsura valorii tuturor ideilor! Calitatea nu este ceva accidental, este rezultatul unor ani de muncă intelectuală, de învățătură, de educație. Petre Țuțea spunea că „democrația e sistemul social în care fiecare face ce vrea și-n care numărul înlocuiește calitatea… e triumful cantității împotriva calității”.
Să nu credeți că nu îmi doresc nr mare de cursanți sau de cursuri, dar îmi doresc respect față de cursanți, față de trainerii lor, față de organizatorii cursurilor, adică echipă, oameni. Nu pot trece de la „Eileen” la „Alice în țara minunilor”, dar trăiesc cu speranța că ne putem respecta între noi, că putem promova calitatea și valorile, că țara asta a noastră e suficient de mare și foarte frumoasă și putem să ne construim viața prin sentimente frumoase și încercând să fim mai buni în ceea ce facem, nu să distrugem ce au făcut alții, doar pentru că nu am putut face noi.
Tatiana SAVU