
Sfârșit de 2014 și continuitate în 2015. La mulți ani!
John Mason spunea: „Ai fost nascut un original. Nu muri o copie!”
Dar, în condițiile în care deseori auzim „las' că merge și așa" și copy-paste-ul au ajuns să nu mai jeneze pe nimeni, competiția a ajuns să nu mai aibă legatură cu calitatea, ci cu numerele. Mult să fie! Nu ar fi mai simplu să ne uităm la fiecare dintre noi, să fim fiecare mai competitivi cu noi înșine și să încercăm să avem idei, să fim originali, pentru a dobândi mai frumos ceea ce ne motivează?
Unul din primele lucruri pe care le-am învățat la începuturile formării mele a fost că ceea ce învăț, trebuie să și aplic. Să nu mă duc la un curs doar de dragul unei diplome sau a unei plimbări. Ar trebui să știm cu toții că investiția în oameni este cea mai eficientă investiție a companiei și ar trebui să și aplicăm acest lucru dacă tot îl știm. Mulți știu, unii aplică, dar foarte puțini verifică dacă investiția în formarea oamenilor are și eficiență. Se merge, deseori, pe ideea că important e că oamenii au un job, de ce trebuie să mai fie și motivați, de ce trebuie să se mai dezvolte? Sau, investim în dezvoltarea angajaților, creăm sisteme de evaluare a performanțelor lor și de recompensare, îi trimitem la cursuri și la teambuilding, le oferim oportunități de dezvoltare a carierei și așteptăm îmbunătățirea rezultatelor angajaților, fără a verifica dacă ei aplică ce au învățat sau dacă au învățat ceva. Ne interesează performanța? Ce înseamnă performanța? Cum se obține aceasta? Dacă noi nu am fost performanți, dacă nu avem nicio legatură cu un domeniu, putem cere și știm ce să cerem angajaților? Mai sunt lucrurile ca acum 20 - 25 de ani? Cum și ce facem pentru a modifica, influența, monitoriza, controla munca oamenilor din echipă? Îi considerăm echipă sau noi suntem undeva, „sus", iar ei niște simpli colaboratori? Oamenii au motivații diferite și nu trebuie să le aflăm aceste motivații pentru a „exploata" nevoia lor și a profita de punctele lor mai slabe, ci să îi ajutăm să se dezvolte pentru a fi performanți și pentru companie și pentru ei înșiși. Comportamentul oamenilor poate fi modificat prin motivarea lor, nu prin forțarea lor. A nu fi sincer cu ei, a-i manipula, poate funcționa pe termen scurt, în niciun caz pe termen lung. Într-o zi tot vor înțelege cum au fost manipulați pentru a avea anumite rezultate. Să încurajăm performanța, originalitatea, munca și nu mediocritatea, copy-paste-ul, rezultatele obținute forțat și nu pas cu pas. Performanța și originalitatea ar trebui recompensate constant, nu doar la Paște sau la Crăciun! Vă invităm la programe de formare profesională, workshopuri și ateliere de lucru pentru firme și angajați, pentru informații concrete și practice despre finanțarea proiectelor, scrierea sau implementarea lor, despre lidership și motivare! Orice persoană juridică și fizică poate face parte din proiectele noastre! Aveți o motivație, urmați-o! Dar nu prin orice metode! Contează drumul pe care îl parcurgeți? La finalul oricărui drum rămâne educația, faptele și amintirile pe care omul le lasă în urma lui…
Mulțumesc echipei! În fiecare dintre voi e un lider, care a știut cum să pornească într-un domeniu frumos, al educației! Putem face lucrurile să se întâmple în 2015, datorită experienței și motivației fiecăruia dintre voi!
Tatiana SAVU