Sari la conținut
← Înapoi la Noutăți

Oferta VS Realitate

De Echipa SET · 1 august 2014

Oferta VS Realitate

Întotdeauna mi-a plăcut să spun și să scriu ceea ce simt eu, ceea ce învăț de la oamenii cu care interacționez sau din cărțile pe care le citesc. Lucrurile spuse sau scrise de alții le respect, dar îmi permit să îmi scriu propriile idei.
Zilele acestea am participat la o discuție despre educație: a pornit discuția de la nr și valoarea cursurilor, dar și de la orele destinate cursurilor autorizate. Diferența poate să o facă numai clienții avizați, care au participat și la cursuri unde trainerul a fost și specialist în domeniu și profesionist, dar au nimerit și la cursuri furnizate de dragul de a mai bifa un curs. Cum informația nu este scrisă într-un anunț, fiecare poate avea șansă sau ghinion. Verificați firma, expertiza, numele, cursul, trainerul, prețul.

Sistemul românesc de învățământ nu este făcut ca elevii/ copiii să aibă idei, să li se dezvolte talentele și să li se încurajeze ideile, ci este făcut ca elevii să se supună la ceea ce li se spune. Cam ca la dresaj. Copiii pot avea potențial, talent, atitudine, personalitate, dar termină școala și ajung, mulți dintre ei, să nu știe să facă ceva clar, concret, să nu aibă încredere în ei și în viitorul lor. La sfârșitul liceului și, în multe cazuri, și la sfârșitul facultății, nu își găsesc un loc de muncă și sunt nevoiți să devină șomeri. Sau în multe din instituțiile sau firmele la care ajung să se angajeze, să nu aibă voie să iasă din tipare. Cum să fii mai bun decât șeful, cum să accepte acesta că ai idei sau că tu primești f-b bune, iar el este ignorat sau frustrat că nu i-a venit lui ideea ta? Nu-i mai bine, dacă tot deține puterea, să încerce să îți dea calificative proaste, sau să te lase fără job sau să îți fure ideile, proiectele? Dacă ați citit vreo carte SF despre astfel de cazuri, vă invit să ne transmiteți ideile, părerile pe pagina noastră de facebook https://www.facebook.com/cursuri.autorizate.eu.structural.eurotraining sau la contact@set.edu.eu

Am început să scriu aceste rânduri, ascultând o bătrână de 72 de ani, din SV care a fost adusă la București, pt a da declarații la procuratură în legătură cu oferirea unui "ou negru". Bătrâna arăta o tărie de caracter deosebită, dădea dovadă de o inteligență nativă, proprie țăranului român, rămas nealterat de viața actuală a orășenilor și povestea cu un umor involuntar trauma prin care trecuse. Povestea ei se încheie cu un feedback excepțional, care reflectă actualitatea și nivelul nostru de trai și de moralitate: când o întreabă reporterul ce ar schimba în țara asta, ea răspunde: "Ar trebui schimbată conducerea, începând de la mătură!". Ca să schimbăm ceva, în bine, în sistemul educațional, în calitatea cursurilor noastre, trebuie să ne schimbăm în primul rând noi, să devenim mai buni decât suntem noi, să nu ne intereseze "capra vecinului", ci "mătura" noastră!

Dacă vreți să găsiți informații despre alte variante de a încerca să accesați alte joburi decât cele despre care ne învață la școală sau să aflați diferența între cursuri și cursuri, vă invităm să accesați site-ul nostru https://www.cursuri-autorizate.eu - Consultanță - Sesiuni de întrebări și răspunsuri sau/ și să participați la unul din cursurile furnizate de firma noastră! Gratuit, vă răspundem la orice întrebare legată de alegerea cursurilor și eligibilitatea privind accesarea finanțărilor europene. E suficient să ne trimiteți datele dvs de contact la adresa contact@set.edu.eu și noi vă vom contacta.
Ca cineva să aprecieze inteligența, munca intelectuală, talentul și emoția omului de lângă el, a elevului, studentului, cursantului, trebuie ca el însuși să dea dovadă de astfel de calități. Un trainer nu e doar o persoană care are o diplomă și citește după niște slide-uri. De aceea, alegeți firme și traineri care pot fi recomandați de experiențele și rezultatele lor! Dar, așa cum spunea și N. Steinhard " Să nu facem răul, dar nici binele, cu sila"

Articole similare