Orice copil merită o șansă: educația copiilor cu nevoi speciale
De Echipa SET · 1 iunie 2017

Acum câțiva ani am avut la curs o Dnă Director a unei școli mai speciale. Mai speciale, din mai multe puncte de vedere: elevii sunt copii cu deficiențe de auz și nu numai, iar cadrele didactice sunt extrem de implicate și dedicate în viața acestor copii. Atunci nu știam mai nimic despre ei. De-a lungul anilor am primit multe recomandări din partea Dnei Director, astfel am păstrat legătura în timp, iar pe fb le urmăream activitățile și proiectele în care se implicau. Vă invit să urmăriți pag de fb a lor „scoala gimnaziala speciala pentru deficienti de auz Sfanta Maria” și o să vedeți ce lucruri frumoase se întâmplă acolo. Într-una dintre zile am fost invitată să le vizitez școala. Una dintre cele mai plăcute surprize din sistemul nostru de învățământ: școala e renovată, clasele nu sunt triste, sunt viu colorate și frumos amenajate, au atelier de tâmplărie, de tipografie și un super atelier de terapie, unde elevii pictează și confecționează tot felul de lucruri minunate. Am cunoscut o parte dintre copii: un bun simț deosebit! Iar mulți dintre ei nu au nici părinți, nici bunici care să îi educe sau să îi susțină... Una dintre profesoare mi-a spus că în urmă cu câțiva ani când a venit în școală, se gândea că nu o să reziste și o să facă tot posibilul să plece. După primul an nici nu se mai gândea la o asemenea variantă și spune că, după atâția ani de când este aici, nu și-ar mai părăsi elevii nicicum. Și tot de la dânsa a plecat dorința mea de a face măcar un mic gest pentru acești copii: îmi spunea că și-a propus cu una dintre colege (sunt câte două pentru o clasă) să îi ducă pe copiii din clasa lor la un Mc Donald (pentru acești copii Mc Donald-ul e ceva deosebit), să le ofere un mic meniu, pe banii dânselor, de 1 iunie și apoi să îi ducă într-un parc. M-am întors la birou și am postat dorința de a strânge niște bani și a le oferi măcar ceva dulce de 1 iunie. Indiferent câte persoane se mai alăturau, câte o ciocolată tot voiam să le ofer. Și am avut surpriza să apară foarte repede câțiva oameni cu suflet mare și să putem să le oferim mai mult decât o ciocolată. Am încercat și la două hipermarketuri să obțin un discount, dar niciunul nu a avut voie, în schimb am obținut pungile gratuit, ceea ce la bugetul nostru tot a fost o economie. Bucuria din ochii lor nu v-o pot descrie în cuvinte, dar dacă doriți să vedeți, vă invit să vă alăturați demersurilor noastre viitoare și să mergeți împreună cu noi să îi cunoașteți! 10 lei pot reprezenta 3 bucăți de ciocolată. Pentru ei înseamnă ceva deosebit! Și vă invit să le vizitați atelierele și să achiziționați obiecte confecționate de ei. Mai multe poze cu ei și cu lucruri confecționate de ei găsiți pe pagina noastră de fb https://www.facebook.com/cursuri.autorizate.eu.structural.eurotraining
Pentru cadrele didactice care lucrează cu copii cu nevoi speciale, recomandăm cursurile de incluziunea copilului cu CES în școala de masă și de expert în egalitatea de șanse.