
Recent, probabil și din cauza unor situații întâlnite în practică, am fost întrebată „Cum NU ar trebui să fie un trainer?!" Mi s-a părut foarte bună întrebarea, pentru că cei mai mulți (mulți fiind interesați de calitatea furnizării unui curs, dar sunt și excepții) ne întreabă despre competențele și abilitățile unui trainer. Și, nu întotdeauna, a fi bun presupune că nu ești rău :), să ne gândim, împreună și cu voi, cum ar trebui să NU fie un trainer:
-
Să nu creadă că dacă a absolvit un curs de Formator și are un Certificat de absolvire știe tot și nu mai are nevoie de cursuri complementare sau să învețe din experiența altora
-
Să nu uite despre regulile feedback-ului și să aibă puterea și înțelepciunea de a cere feedback despre propria prestație
-
Să nu citească de pe slide-uri (se presupune că știe foarte bine modulul de curs)
-
Să nu se rezume doar la modulul de curs, ci să cunoască bine specializarea pe care o furnizează. De prelegeri sunt oamenii sătui și plictisiți
-
Să nu stea pe scaun non-stop și să se transforme cursul într-o ședință de partid (indiferent care ar fi acela) :)
-
Să nu fie doar tehnic, ci să aibă un strop de talent nativ, trainerul fiind orientat în primul rând către cursanți, nu către conținutul cursului
-
Să nu-i fie teamă să fie zâmbitor și să îi bine-dispună și pe cei din fața lui, indiferent de modulul de curs
-
Să nu uite că pot fi și cursanți care nu îl plac și să știe să îi accepte și pe aceștia, fără a cădea în „plasa" lor
-
Să nu fie orientat doar pe câștig, ci să vizeze performanța
-
Să nu accepte să se „vândă" doar pe doi bani, ci să își vândă valoarea (dacă o are)
-
Să nu creadă nici că i se cuvine totul, ci să demonstreze că i se cuvine
-
Să nu refuze nicio invitație la cursuri sau workshopuri din care mai poate învăța personal, pentru a se putea dezvolta personal și profesional (și nu mă refer la așa-zise întâlniri în care cine vrea și cine nu vrea are așa-zise speech-uri)
Nu uitați că traineri (formatori) sunt și pot fi și mai mulți. Că un cursant, care nu prea are experiența participării la traininguri, poate crede, la început, că așa cum e trainerul din fața lui, așa e firesc. Dar, la un moment dat, vede și își dă seama de diferența între un trainer și un trainer bun, iar atunci feedback-ul se propagă cu viteza luminii...